Україна, що вже четвертий рік поспіль потерпає від збройної агресії на Сході країни, не може динамічно розвиватися як економічно, так і політично. Тож такі ключові поняття як безпека і мир набувають все більшого значення для України.
Про врегулювання конфлікту на Сході держави, шляхи повернення анексованих територій, підтримку світової спільноти у цих надважливих сьогодні для України питаннях DIPLOMAT розмовляв з експертами в галузі світової безпеки – екс-міністром оборони США Ештоном Картером і Верховним головнокомандувачем об’єднаних збройних сил НАТО в Європі Веслі Кларком.

Із перших днів війни на Сході України Ештон Картер заявляв, що основні зусилля міжнародного співтовариства повинні зосереджуватися на тому, щоб чинити на Росію економічний та політичний тиск.
Пан Картер впевнений, що майбутнє України в НАТО буде дуже світлим. Він вважає Росію глобальною загрозою не лише для США, а й для світу, тому повністю підтримує надання США Україні летальної зброї. Проте, на його погляд, це не найголовніше, що може бути у стосунках США й України.
«Україні потрібні сучасна зброя, хороші тренери, які можуть навчити українських військових. Потрібно посилити і громадський контроль. Це все зробить Україну значно сильнішою. Я не можу обговорювати рішення мого уряду, але б хотів зазначити, що ви є частиною великої східної стратегії. І ми маємо бути готовими до будь-яких дій з боку Росії, – переконаний Ештон Картер.
У США не вважають, що конфлікт на Донбасі заморожений. Ситуація серйозна, і важливо, що Україна продовжує розвивати свою оборону, оборонні спроможності, збройні сили, тому, на думку пана Картера, і США, і західні країни повинні продовжувати допомагати Україні.
«Ми вважаємо, що колись нам вдасться робити більше позитивних речей з Росією. Але в останні роки за президентства Путіна коло питань, за якими ми могли б співпрацювати з Росією, значно звузилося. Війна на Донбасі, анексія Криму, військова активність в Східній Європі, військові гібридні загрози, кібератаки, створені Москвою проблеми в Сирії – усе це створює не дуже хорошу картину, і ми всі, союзники, повинні стояти разом», – говорить Картер.
Веслі Кларк, випускник Вест-Пойнта, який 34 роки прослужив у лавах армії США і Міністерства оборони, командував силами НАТО в Косово і навіть балотувався в президенти США, переконаний, що українська армія не повністю модернізована.
«Армія показала хороші результати у бою. Хотів би, щоб військові продовжували свою роботу, але при цьому втрачали менше людей. Коли гине один чи два солдати в день – це трагедія… Потрібно вийти на інший рівень – хоча б одна-дві втрати на тиждень. І тут є речі, які необхідно робити в Україні – військо потрібно модернізувати», – наголошує генерал Кларк.
На його погляд, має бути дієвий цивільний контроль над збройними силами, щоб спільнота могла переконатися, що існує достатній нагляд за співвідношенням військового бюджету та військової ефективності.

ILS_6151
Веслі Кларк наводить приклад, що навіть під час Другої світової війни у США в Конгресі був комітет, який дуже контролював збройні сили.
«Ви повинні залучити іноземні інвестиції. Для цього має бути політична стабільність і боротьба з корупцією. У кожній нації є люди, які намагаються скористатися перевагами, включаючи США. Наприклад, клерк був заарештований за крадіжку $50 або $10 тис. Так буває, саме такою є людська природа. Але спекуляція на війні – це інше питання. Коли США вперше створювали власні збройні сили, то замовили уніформу, їжу, зброю, але товари першої партії були неякісні: одяг легко рвався, харчі були непридатними до вживання, зброя не працювала. Людей за це покарали – кинуті за ґрати. Ми знищили спекуляцію на війні ще сто років тому. Тепер у нас є контрактна система. Це дуже прозорий механізм. Насправді неможливо виробити товари та продавати його збройним силам США. Не тому, що він має бути дешевим, просто у нас є органи, які перевірять кожну партію, кожний предмет. Переконаний, в Україні ми повинні рухатися в цьому напрямку», – зазначає пан Кларк.
Враховуючи особистий досвіду, набутий в Косово, Веслі Кларк не виступає за миротворчу місію на Донбасі. Він вважає, що цей задум можливо реалізувати лише тоді, коли запрацює глава 7 миротворчої місії, яка дає силам ООН право робити все, що потрібно. І здатність їхати туди, куди їм потрібно, зокрема, право перетинати кордон із Росією на деяку відстань.
«Звісно, Росія проти. Що вони намагаються зробити? Стабілізувати фронт, поставити ще одну дипломатичну перешкоду для протистояння, щоб Україна не змогла контролювати власні кордони. Згідно з мінськими домовленостями Україна має право контролювати свій кордон з Росією, але та не дозволить їхати Україні навіть на власний кордон. Отже, це несправедливо, це незаконно, і ми не хочемо, щоб миротворча місія блокувала конкретно те, що є несправедливим та незаконним», – зауважує пан Кларк.
Він вважає, що найкращий спосіб переконати Росію полягає у зміцненні економіки, політики та військової безпеки в Україні.

ILS_6117