ГОЛОВА ПРЕДСТАВНИЦТВА ЄБРР В УКРАЇНІ АДЖУНЕР ШЕВКІ:
«ВАША КРАЇНА МАЄ ВЕЛИЧЕЗНИЙ ІНВЕСТИЦІЙНИЙ ПОТЕНЦІАЛ»
Реформи в Україні, розвиток малого і середнього бізнесу, перспективи аграрного ринку – ось основне коло тем, довкола яких зосереджено увагу директора представництва Європейського банку реконструкції і розвитку Шевкі Аджунера.
DIPLOMAT поспілкувався з паном Аджунером не тільки про ці питання, а й поцікавився інвестиційною привабливістю України та механізмами співробітництва країни з ЄБРР та подальшими перспективами цього економічного партнерства

СКІЛЬКИ ГРОШЕЙ ЄБРР УЖЕ ІНВЕСТУВАВ В УКРАЇНУ? ЯКІ НАЙБЛИЖЧІ ПЛАНИ?

– ЄБРР працює в Україні вже 24 роки. За цей час він інвестував у країну понад €12 млрд. Сподіваємося вийти приблизно на €850-950 млн. інвестицій на рік як мінімум. Сьогодні в портфелі ЄБРР близько 400 проектів кредитування компаній різних сфер. Очікуємовідновлення економічної активності та, як результат, підвищення потреб компаній в робочому капіталі й інвестиціях.
Про те наша робота в Україні полягає не тільки в наданні грошей. Ми плідно співпрацюємо з урядовими структурами, щоб забезпечити технічну допомогу і сприяти у всіх процесах реформ.

РОЗКАЖІТЬ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ ЄБРР В УКРАЇНІ. ЧИМ ПОСЛУГИ БАНКУ ВІДРІЗНЯЮТЬСЯ ВІД ПРОПОЗИЦІЙ НА УКРАЇНСЬКОМУ ФІНАНСОВОМУ РИНКУ? ЧИМ ВИ ВИГІДНІ ПОЗИЧАЛЬНИКУ?
– На відміну від іншихфінансових інститутів ми маємо можливість надати довгострокове фінансування. При цьому наше завдання – не просто надати ресурси, ми дійсно сідаємо з клієнтом і говоримо про його бізнес, ділимося досвідом. Окрім того, завжди працюємо над вдосконаленням бізнесу. Саме в цьому бачимо величезну цінність для клієнта. Наприклад, стає корисною як для наших клієнтів, так і тих, хто не є ними, реалізація Програми сприяння торгівлі, спрямованої на підтримку експортної й імпортної діяльності.
Окрім усіх цих фінансових аспектів, ми також беремо участь в діалозі з питань політики і регулювання агросектору. Надаємо технічну допомогу і платформу для обміну думками щодо функціонування м’ясної промисловості та молочного сектору. ЄБРР підтримує формування й укріплення сільськогосподарських кооперативів, інститутів самоуправління в різних секторах, тому що регулювання не повинно диктуватися виключно державою. Ось над чим ми працюємо.

ЯКІ КЛЮЧОВІ КРИТЕРІЇ ВИ ВИСУВАЄТЕ ДО КОМПАНІЙ ДЛЯ ОТРИМАННЯ НИМИ ФІНАНСУВАННЯ?
– Для нас важливі надійність партнера, якість проекту, прозорість діяльності. Дотримуючись місії ЄБРР, при наданні фінансування ми намагаємось сприяти підвищенню ефективності та компетентності менеджменту, а також впровадженню нових технологій, зокрема в агробізнесі. ЄБРР активно налаштований на збільшення фінансової підтримки українському агробізнесу. При цьому банк не пропонує якісь спеціальні фінансові умови для сільгосппідприємств. Нічого особливого. Проте я ще раз хочу наголосити, що ми використовуємо індивідуальний підхід відповідно до конкретних потреб бізнес-проектів. Це саме та особливість, яка до цього часу не поширена на ринку. Ми адаптуємо схеми погашення кредиту або пропонуємо спеціальні умови залежно від особливостей проекту.

ЯКІ НАПРЯМИ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ НАЙБІЛЬШ ПРИВАБЛИВІ ДЛЯ ЄБРР В УКРАЇНІ?
– Ми підтримуємо забезпечення збалансованості та диверсифікацію агробізнесу в країні, щоб він вийшов на якісно новий рівень розвитку. Окрім того, сприяємо і фінансуємо органічне сільське господарство, фасування продуктів переробки української сільгосппродукції. Ціни важливі як для України, так і для зарубіжних партнерів. Якщо говорити про переробку агропродукції, наприклад, про виробництво томатної пасти і соняшникової олії, – це важливий напрям для нас, адже йдеться про продукти з більш високою доданною вартістю. Та, звісно, задоволення потреб сільського господарства в оборотному капіталі все ще поглинає левову частку кредитних ресурсів ЄБРР.

ЯКИЙ ІНСТРУМЕНТ НАЙПОПУЛЯРНІШИЙ СЕРЕД УКРАЇНСЬКИХ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КОМПАНІЙ? ЧИ ПОВИННІ ВОНИ РОЗКРИВАТИ ДОДАТКОВУ ІНФОРМАЦІЮ ДЛЯ ОТРИМАННЯ КРЕДИТУ ВІД ЄБРР?
– Звісно, левовачасткаприпадає на кредити. При цьомунаші займи направлені не лишебезпосередньо на виробництвопродукції, а й на підвищенняефективності, зокремаенергоефективності. Наприклад, проекти в галузівиробництваенергії, щостимулюютьбіоконверсію.
Я не впевнений, що те, що ми хочемо знати про компанію для прийняттяфінансовогорішення, – цедодатковаінформація. Переконаний, кожен кредитор повинен матитакідані. Однак, безумовно, якщоговорити про новихклієнтів, то нас, перш за все, цікавитьджерелопоходженнявкладенихкоштів. І, звісно, ми звертаємоувагу на репутаційніризики. Для нас принципововажливапрозорістьбізнесу і достовірністьзвітності. Не меншважливатакожповага до навколишньогосередовища, відповідністьсоціальним та іншим стандартам, фінансоваокупність проекту. Цеповинна бути компанія, щозаслуговуєдовіри. Та все ж ключовий момент – правильний партнер, з іншимдопомогтипростіше.

ЯК ВИ ЗАХИЩАЄТЕСЬ ВІД ПОГАНИХ ПОЗИЧАЛЬНИКІВ?
– Гнучкість нашого підходу в тому, що ми закладаємо можливість будь-якихзмін у нашій роботі та з початку допускаємо, що непередбачувані обставини можуть створити нову реальність для бізнесу. Залежно від ситуації, ми намагаємося реструктуризувати заборгованість і працювати в нових умовах. Саме тому, якщо ми працюємо з якоюсь компанією, то тільки як довгостроковий інвестор і партнер.
У низці ситуацій проводили реструктуризацію платежів по боргу і корегували графік виплат для агрокомпаній, якщо у них виникали фінансові проблеми. Однак, як я вже говорив, основна ідея полягає в тому, щоб підтримати бізнес. Ми маємо можливість працювати, не дивлячись на складнощі, з якими може зіткнутися компанія або галузь в цілому. Добре, що такі ситуації виникають нечасто, інакше ми вели б неправильний бізнес.

РОЗКАЖІТЬ ПРО ПРОЦЕДУРУ ОЦІНКИ КРЕДИТОЗДАТНОСТІ ТА ПЛАТОСПРОМОЖНОСТІ КОМПАНІЇ З ПОГЛЯДУ ЄБРР?
– Перш за все я маю вивчити фінансовий профіль підприємства і сказати, що добре, а що погано. У першу чергу ми хочемо бачити адекватний рівень власного капіталу. Для нас важливий якісний менеджмент, здатність управлінських структур відповідати на виклики бізнес-середовища. Далі ми оцінюємо можливість генерування необхідного грошового потоку від реалізації проекту, і сааме цей аспект розглядаємо як надійний спосіб прийняття правильного рішення. Ми не гонимося за заставами. У першу чергу дивимось на грошові потоки. Звісно, ми також беремо позику, але ключовим фактором нашого рішення є потужність генеруючого грошового потоку.
Більше того, ми не доходимо до стадії відмови клієнту або потенційному клієнту. Це процесс занурення в широку дискусію. У результаті потенційний клієнт бачить, чи є ми для нього підходящим партнером, а ми можемо зрозуміти, чи підходить він нам, чи є кредитоспроможним клієнтом для нас.
Звісно, не кожен, хто звертається до нас, отримує фінансування. Цьому є багато причин: недостатня прозорість бізнесу, незадовільна фінансова стійкість проекту. Це можуть бути різні причини, але проекти, які відповідають нашим критеріям, прагнемо профінансувати.

ТЕПЕР ПРО ТЕМУ, ЩО ДУЖЕ БЛИЗЬКА ВАМ У КОНТЕКСТІ РОЗВИТКУ АГРОСЕКТОРУ. ВАШ ПОГЛЯД ПРО ПЕРСПЕКТИВУ ЗЕМЕЛЬНОЇ РЕФОРМИ В УКРАЇНІ?
– Усі визнають той факт, що земельна реформа має бути інклюзивним процесом, до якого будуть залучені всі зацікавлені сторони. ЄБРР вжив низку ініціатив, таких як зустрічі з великими компаніями, земельними асоціаціями, кооперативами, дрібними землевласниками, а також фінансовими закладами, щоб дізнатися їхні думки і консолідувати їх. Уряд спільно з експертами МВФ, USAID, Європейського Союзу тощо, сформував робочу групу з цих питань, перша зустріч якої відбулася в червні 2017 року в Києві.
Я вважаю, що є достатньо причин розраховувати на те, що при спільній роботі уряду, МВФ та інших сторін реформа буде прийнята в найближчому майбутньому. Однак головне не в тому, коли, а в тому, як буде реалізована реформа. Ми не хочемо розробити щось, що не буде працювати, тільки б вкластись в термін. Сьогоднівсізосереджені на створеннівідповідноїструктури, відповідногомеханізму ринку землі, який буде ефективнопрацювати в Україні.

ЯКА МОДЕЛЬ РИНКУ ЗЕМЛІ БУДЕ НАЙБІЛЬШ ПОЗИТИВНО ЕФЕКТИВНОЮ ДЛЯ УКРАЇНИ?
– Земельна реформа має переслідувати тільки одну мету – забезпечення конституційних прав людей купувати і продавати землю. Щоб люди могли користуватися земельними активами так само, як вони користуються будь-якими іншими. Земельна реформа має гарантувати, що Україна повною мірою реалізує свій сільськогосподарський потенціал. Також, у результаті реформи, в економіці України мають з’явитися ресурси фінансування для збільшення потужності вашого сільгоспринку. Завдяки цьому фінансуванню українські фермери зможуть дозволити собі краще обладнання, відповідно, стати більш продуктивними.
Переконаний, що підприємства також мають в контролюючому вигляді мати право купувати і продавати землю. Ви хочете створити дуже прозору модель і адекватний контроль над тим, щоб земля не булла експропрійована монополістичними силами або іноземними структурами. Окрім того, земля – це дуже чуттєвий актив, і питання земельної реформи дуже політизовані.
Зі свого боку ми підтримуємо дрібних і середніх фермерів, допомагаємо їм розвиватися. Вони повинні мати можливість отримувати фінансування відповідно до ринкових ставок на фінансовому ринку. Я не хочу використовувати слово «дешево», тому що «дешево» – це зазвичай державна політика. Наприклад, якщо уряд хоче, щоб Київ став повністю «безподатковим» містом, то це суто державна політика. Однак, для фінансового закладу, щоб кредитувати фермерів, потрібні ринкові ставки. З іншого боку, ці ставки мають бути такими, щоб позичальник за рахунок свого продукту міг і погасити кредит, і отримати прибуток.

ЯК ВВАЖАЄТЕ, КОЛИ БУДЕ КРАЩИЙ ЧАС ДЛЯ ВІДКРИТТЯ РИНКУ ЗЕМЛІ В УКРАЇНІ?
– Коли в політичному середовищі будуть готові до цього. Зрозуміло, що не вийде перегорнути сторінку одного ранку, і земельна реформа буде реалізована. Спочатку ми маємо створити всі умови для цього, потрібно досягти політичної і широкої громадської підтримки та розуміннязарадиуспіхуреформи. Проте я знаю, що багато робиться у цьому напрямі.

ЩО УКРАЇНА МОЖЕ ПОКРАЩИТИ В ФІНАНСОВОМУ СЕКТОРІ?
– Фінансовий сектор – один із найскладніших. На жаль, поки що на ринку немає банків, що можуть продемонструвати повну впевненість у захищеності своїх прав як кредиторів, а без такої впевненості вони не готові до активного кредитування. Доки питання з проблемними кредитами не будуть вирішені, банки не приєднаються до активного кредитування реального сектору.
І тут я повернусь до теми земельної реформи, тому що ці питання дуже пов’язані. Основоположним для банків є бажання кредитувати під заставу земельних ділянок. Цього хочуть і сільськогосподарські компанії, які не мають достатнього фінансування. Однак щоб банк і сільгоспкомпанії могли розпочати співробітництво, необхідно, щоб права кредитора були захищені.

КОРУПЦІЯ – СЕРЙОЗНИЙ БАР’ЄР ДЛЯ ІНВЕСТУВАННЯ В БУДЬ-ЯКІЙ КРАЇНІ. ЯК ВИ ОЦІНЮЄТЕ ПОТЕНЦІАЛ УКРАЇНИ В БОРОТЬБІ З ЦИМ ЯВИЩЕМ?
– У вас є багато правил і законів, які говорять, як із цим явищем боротися. І питання, що гостро стоїть сьогодні, – це дотримання цих законів. У вас є НАБУ, що відправляє справи про корупцію в суди. Однак, якщо суд не виносить швидке і справедливее рішення, то люди починають втрачати віру в систему правосуддя і покарання за корупцію.
Є питання, яке кожен має вирішити для себе сам. Українці повинні сказати корупції «ні». Показувати на своєму прикладі, що ви не підтримуєте корупції. Перед усім вашим суспільством стоїть проблема корумпованості індивідуального вибору, то ж якщо хочете боротися з виведенням капіталу, маєте чесно відповісти самі собі – як ви ставитесь до цієї проблеми.