Раритети Межигір’я представили іноземним дипломатам

Спеціальну екскурсію по виставці «Забуте Межигір’я», яка відкрилась тиждень тому в Національному музеї Тараса Шевченка, провели іноземним дипломатам. Послухати розповідь проунікальні археологічні знахідки 2017 р. з території Києво-Межигірського Спасо-Преображенського монастиря та Межигірської фаянсової фабрики прийшли Надзвичайний і Повноважний посол Болгарії в Україні Красімір Мінчев, прес-секретар посольства Республіки Чехія Давід Машек, працівник адміністративного відділу Ісламської Республіки Афганістан Саїд Мокім та представник посольства Гвінеї й Африканської ради в Україні Діалло Ісса Садіо.

«Вперше оприлюднено близько 500 оригінальних знахідок Вишгородської археологічної експедиції 2017 року. 48 предметів побуту селян – мешканців Вишгороду та сіл поблизу Межигір’я – надав Вишгородський історико-культурний заповідник, 18 одиниць оригінального фаянсу надав Національний музей українського народного декоративного мистецтва, 26 листівок і зразки мистецької літератури тих часів надав колекціонер Дмитро Піркл, а одним з ініціаторів проведення виставки був Музей Десятинної церкви», – розповіла гостям директор ВІКЗ, кандидат історичних наук Влада Литовченко.

Завдяки знайденим матеріалам вдалось відтворити процес виготовлення унікальної продукції на Межигірській фаянсовій фабриці, що у ХІХ-ХХ столітті славилась як перша фабрика тонкого фаянсу. Експозиція поєднала в собі елементи археологічних та етнографічних матеріалів з ілюстративною складовою – фотографіями території історичного Межигір’я. Серед експонатів одяг та предмети побуту жителів Межигір’я і Вишгородщини ХІХ ст., 26 оригінальних листівок-фото Києво-Межигірського Спасо-Преображенського монастиря та оригінальне фото випускників Художньо-Керамічного технікуму.

Доктор історичних наук Тарас Чухліб наголосив, що Межигір’я – це особливе місце пам’яті для українського народу: «За історичним значенням та внеском в національне державотворення і культуру його сміливо можна порівняти з Києво-Печерською та Софіївською лаврами. Від часів князівської Русі та Козацької держави, через творчість Тараса Шевченка та унікальність Межигірської фаянсової фабрики Межигір’я історично та ментально об’єднувало нашу державу, церкву і культуру”.

Окремою частиною виставки була експозиція «Шевченко і Межигір’я». На виставці охоче ділилися знаннями відомі українські історики та дослідники: Всеволод Івакін, Наталія Писаренко, Дмитро Бібіков та інші.

Дипломати зізналися, що бували в Межигір’ї, милувалися територією, але не знали, що у місцевості така багата та цікава історія. Представник Африканської ради в Україні Діалло Ісса Садіо розповів, що знімався у фільмі «Інфоголік», зйомки якого проходили на території Межигір’я, і навіть продекламував уривок з вірша Шевченка.

З 6 по 10 вересня в рамках Міжнародної історико-культурної виставки «Забуте Межигір’я» також заплановано провести науковий лекторій провідних вчених та мистецтвознавців України з питань Межигір’я. Загалом відвідати виставку можна до 10 вересня.