«БОЛГАРІЯ ПОСЛІДОВНО ПІДТРИМУВАЛА  УКРАЇНУ У ВІЗОВІЙ ЛІБЕРАЛІЗАЦІЇ»

 

Україну з Болгарією пов’язують не тільки тісні історичні зв’язки, а й те, що сьогодні Софія є найбільшим торговельно-економічним партнером Києва в Балканському регіоні – лише за І квартал 2017 року загальний обсяг торгівлі збільшився на 10% і становить майже $140 млн.  Також вагомим чинником для дружнього міжнародного партнерства між нашими країнами є те, що болгарська спільнота в Україні налічує понад 200 тис. осіб та є найбільшою діаспорою за межами Болгарії. Про подальший розвиток відносин Софії з Києвом, про досвід інтеграції Болгарії в європейський простір, економічні, політичні та культурні зв’язки – в ексклюзивному інтерв’ю журналу Diplomat з Віце-прем’єр- міністром і Міністром закордонних справ Болгарії Екатеріною Захарієвою.

У 2016 РОЦІ ВІДБУВСЯ ВІЗИТ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ ПЕТРА ПОРОШЕНКА В БОЛГАРІЮ, ЯКИЙ СТАВ ПЕРШИМ ВІЗИТОМ ЗА ОСТАННІ 15 РОКІВ. ЯКУ ОЦІНКУ МОЖНА ДАТИ ДВОСТОРОННІМ ВІДНОСИНАМ МІЖ УКРАЇНОЮ І БОЛГАРІЄЮ СЬОГОДНІ?

– Офіційний візит Президента Петра Порошенка в минулому році в Болгарії був насправді дуже важливим, оскільки завдяки ньому ми повертаємося до регулярного ритму двосторонніх контактів. Хороші традиції, зв’язки і почуття близькості між болгарським та українським народом передбачають також інтенсивних діалог між двома державами.

Наш Президент Росен Плевнелієв відвідав Україну в 2015 і 2016 роках, також його було нагороджено престижною українською нагородою «Людина року» в категорії «Зовнішня політика», що отримало широкий відгук у Болгарії.

Політичний діалог між Болгарією й Україною підтримувався активно і на рівні міністрів. Наприкінці 2016 року ми відзначили 25 років від дня встановлення дипломатичних відносин між Болгарією й Україною. Активний політичний діалог свідчить, що Україна є важливим міжнародним партнером для нас не тільки через історичні зав’язки і 200-тисячну болгарську спільноту, але і через можливості розвитку бізнесу та торгівлі.

 

ЯКОЮ БУЛА І ЗАЛИШАЄТЬСЯ ПОЗИЦІЯ МІНІСТЕРСТВА ЗАКОРДОННИХ СПРАВ БОЛГАРІЇ ЩОДО СИТУАЦІЇ В УКРАЇНІ – МАЄТЬСЯ НА УВАЗІ КОНФЛІКТ НА СХОДІ НАШОЇ КРАЇНИ?

– Болгарія від самого початку кризи в Україні підтримувала суверенітет, незалежність і територіальну цілісність країни. На всіх міжнародних рівнях Республіка Болгарія діяла синхронно з іншими країнами-членами ЄС і НАТО та приєднувалася до міжнародних зусиль, направлених на зменшення напруги в зоні бойових дій та на знаходження мирного шляху для довгострокового вирішення проблем на Сході України.

Ми вважаємо, що Комплекс заходів щодо виконання Мінських домовленостей, прийнятий у лютому 2015 року, залишається без альтернативи.

Зусилля Нормандської четвірки, Спеціальної місії зі спостереження ОБСЕ, Трьохсторонньої контактної групи підтримуються нашою країною. І не тільки це. Болгарія робить не лише фінансові внески до бюджету Спеціальної місії зі спостереження, Консультативної місії ЄС в Україні – EUAM, у складі яких працюють наші фахівці, а й допомагає в гуманітарному напрямку – як у рамках Міжнародного комітету Червоного Хреста, так і двосторонньо.

Наша країна є провідною в Цільовому фонді НАТО з реабілітації та подальшого лікування українських військовослужбовців, поранених на Донбасі. Під час мого візиту до штаб-квартири НАТО в Брюсселі 16 травня цього року, Генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг висловив спеціальну подяку Болгарії за цей наш внесок. Осиротілі діти в результаті подій та кризи в Україні приїжджали і продовжують приїжджати на болгарське узбережжя Чорного моря.