Після анексії Криму та подій, що розгорнулися на Сході України, Президент Болгарії Росен Плевнелієв неодноразово на найвищому рівні наголошував: «Крим – це Україна, а Україна – це Європа». Дійсно, Болгарія має послідовну і безкомпромісну позицію щодо підтримки українського суверенітету, незалежності, територіальної цілісності, а також зовнішньополітичного вибору нашої країни на користь євроінтеграції. Про сучасний стан міждержавних відносин Diplomat розмовляв з Надзвичайним і Повноважним Послом Республіки Болгарія в Україні Красіміром Неделчевим Мінчевим

 

 БОЛГАРІЯ БУЛА ОДНІЄЮ З ПЕРШИХ КРАЇН, ЩО ВИЗНАЛА НЕЗАЛЕЖНІСТЬ УКРАЇНИ У 1991 РОЦІ. ЧИМ ДЛЯ ВАШОЇ ДЕРЖАВИ ВАЖЛИВА І ЗНАЧИМА УКРАЇНА? ЯКОЮ Є ВАША ОЦІНКА ДВОСТОРОННІХ ВІДНОСИН МІЖ НАШИМИ КРАЇНАМИ?

– Україна займає важливе місце у зовнішньополітичних пріоритетах Болгарії. Це визначається дружніми відносинами між нашими народами, історичною, культурною, мовною і релігійною близькістю, наявністю найбільшої болгарської етнічної спільноти за кордоном.

Україна є батьківщиною для найбільшої в світі болгарської діаспори, яка налічує понад 200 тисяч осіб. Завдяки толерантній політиці української держави по відношенню до меншин, болгари продовжують зберігати свою культуру, мову і традиції, будучи добре інтегрованими в українське суспільство. Переконаний, що і в майбутньому вони також будуть справжнім мостом для розвитку та поглиблення відносин між нашими двома державами.

Історично болгарсько-українська дружба зародилася ще за часів Середньовіччя, а її корені потрібно шукати як у нашому спільному слов’янському походженні, так і в писемності на основі кирилиці та православ’я. Варто зазначити, що українці відіграли важливу роль в долі Болгарії та болгарського народу, беручи участь разом із болгарськими ополченцями в російсько-турецькій війні 1877-1878 років, що принесла визволення Болгарії від османського панування.

Сьогодні Україна для Болгарії є країною, в якій у різні періоди проживало багато діячів нашого національно-визвольного руху: Христо Ботев, Георгій Раковський, Любен Каравелов, капітан Петко Воєвода, пам’ятники яким встановлено в центрі Києва. А в центрі нашої столиці – Софії – є пам’ятник українському поетові Тарасу Шевченку.

Сучасний розвиток двосторонньої співпраці між Республікою Болгарія та Україною – логічне продовження, що побудовано на основі духовної й історичної близькості двох народів. Варто наголосити, що між Болгарією й Україною не існує відкритих політичних питань, а це особливо важливо. Сьогодні ми з радістю можемо відзначити, що за останні кілька років відносини між нашими країнами активізувалися і були здійснені візити на найвищому рівні – в 2015 році болгарський Глава держави Росен Плевнелієв і міністр закордонних справ Даніел Мітов відвідали Україну, в тому ж році український міністр закордонних справ Павло Клімкін здійснив візит до Болгарії, а 30 червня 2016 року Президент України Петро Порошенко відвідав з офіційним візитом нашу країну.

Болгарія й Україна успішно взаємодіють у всіх галузях, що становлять спільний інтерес, а договірно-правова база двостороннього співробітництва регулярно оновлюється. Ведеться постійний діалог між болгарськими й українськимиміністерствами і відомствами, між адміністративними і діловими структурами на регіональному рівні. Докладаються зусилля для збільшення кількості міст у Болгарії й Україні, між якими встановлюються відносини побратимства та співробітництва – в 2016 році побудовано вкрай успішне побратимство між містами Пловдів і Львів, що вже дає результати. Ми активно працюємо для налагодження співпраці між містами Стара Загора і Біла Церква, а також для активізації існуючих відносин між Софією та Києвом, Бургасом і Запоріжжям, Велико-Тирново і Полтавою, Слівеном і Тернополем, Шуменом і Херсоном.

Один із активних напрямків у регіональному співробітництві – це взаємодія між міськими керівництвами міст Львів та Пловдів, а також Львівської й Пловдівської області. Конструктивний і прагматичний політичний діалог між Болгарією й Україною супроводжується також активізацією відносин у різних сферах суспільного й економічного життя.

Широкий культурний і освітній обмін – важлива складова у двосторонніх відносинах між Республікою Болгарія й Україною. Він є яскравим свідченням традиційної дружби і глибокої взаємної поваги між двома народами. Болгарія – улюблене місце відпочинку багатьох українських громадян. Україна – це пріоритетний ринок для болгарського туризму, і ми щиро раді тому, що українські громадяни мають можливість здійснювати безвізові поїздки в нашу чудову країну.

Окрему увагу хочу приділити болгарській підтримці України в політичній сфері, яка є логічним вираженням дружби між двома народами. Враховуючи події 2014 року, Болгарія обрала послідовну і безкомпромісну позицію на підтримку українського суверенітету, незалежності, територіальної цілісності та зовнішньополітичного вибору євроінтеграції. Відома фраза болгарського Президента Росена Плевленієва «Крим – це Україна, а Україна – це Європа» прозвучала під час кількох форумів і зустрічей на найвищому рівні в 2015 і 2016 роках. Болгарська сторона приєдналася до санкцій ЄС щодо Росії, які є відповіддю на загрозу подальшої ескалації конфлікту і дестабілізації в Україні. Ми вважаємо, що санкції потрібно продовжити до повного виконання Мінських домовленостей.

Президент Болгарії Росен Плевнелієв став лауреатом міжнародної премії в галузі суспільно-політичної діяльності в українській загальнонаціональній програмі «Людина року-2015».

Зусиллями болгарської держави і Посольства Республіки Болгарія в Україні в 2015 і 2016 роках були реалізовані гуманітарні проекти допомоги нужденним, які постраждали від конфлікту, зокрема вимушеним переселенцям. Болгарська країна прийняла на лікування українських військових, стала координатором Цільового фонду НАТО з медичної реабілітації. У 2014 році болгарська сторона забезпечила літній відпочинок дітям загиблих українських громадян під час подій на Майдані. Ми надаємо матеріальну і технічну підтримку українським навчальним закладам.

Я задоволений розвитком двостороннього діалогу між Болгарією і Україною та сподіваюся, що спільна робота буде давати ще більші результати в нашому партнерстві. Переконаний, торговельні можливості між Республікою Болгарія й Україною ще не розкрили весь свій потенціал. З січня 2016 року почала функціонувати Угода про глибоку і всеосяжну зону вільної торгівлі між ЄС та Україною, а це чудова нагода розширити і поглибити наші відносини в галузі торгівлі й інвестицій. У болгарської сторони є бажання поділитися своїм багатим досвідом у гармонізації європейського законодавства та виконанні проектів за європейськими програмами, які Україна могла б використовувати на шляху до своєї європейської інтеграції.

 

ЯКІ ПРІОРИТЕТИ В ЕКОНОМІЧНИХ ВІДНОСИНАХ ДВОХ КРАЇН? ЯКІ ОБЛАСТІ, ВИДИ ДІЯЛЬНОСТІ, РЕСУРСИ УКРАЇНИ ПРЕДСТАВЛЯЮТЬ ІНТЕРЕС ДЛЯ БОЛГАРІЇ І НАВПАКИ?

– Україна завжди була і залишається одним з важливих зовнішньоторговельних партнерів Республіки Болгарія. Пріоритетними напрямками розвитку співпраці є двостороння торгівля, інвестиції, туризм. Наведу кілька цифр, які, сподіваюся, дадуть уявлення про стан двосторонніх економічних відносин між нашими двома братніми країнами.

У 2015 році Україна склала 1,3% частки від загального обсягу торгівлі Болгарії, 0,8% – експорту та 1,8% – імпорту. В 2016-му 0,3% – експорту і 1,6% – імпорту.

У номенклатурі експорту в 2016 році три товарні групи формують 46% болгарського експорту в Україну. Це нафтові мастила (23,8%), медикаменти (14,9%) і флоат-скло (7,2%). Є потенціал, щоб запропонувати українському ринку обладнання для харчової промисловості та продуктів харчування, вироби електроніки, підйомно-транспортне обладнання, оптичну техніку й апарати, металообробні машини, електронні двигуни і генератори, чоловічий та жіночий одяг, керамічні покриття й облицювання емаллю, санітарне обладнання тощо.

Імпорт з України становлять в основному залізні вироби з плоского прокату або нелегованої сталі (31,2%), залізні вироби з плоского прокату або нелегованої сталі – гаряча прокатка (21,9%), кам’яне вугілля, брикети і подібне тверде пальне (5,9%). Є об’єктивні умови для посилення співпраці в галузі інвестицій. У Болгарії створено найсприятливіші умови для роботи іноземних інвесторів: у 1999-2014 роках залучені інвестиції з України склали €15,9 млн, і ваша країна посідає 66-е місце за цими показниками. А вже у 2015 році інвестиції з України склали €9,2 млн.

 

ЯКИЙ ДОСВІД БОЛГАРІЇ, НА ВАШ ПОГЛЯД, МОЖЕ БУТИ КОРИСНИМ УКРАЇНІ НА ШЛЯХУ ДО ЄВРОСОЮЗУ? ЩО УКРАЇНІ ПОТРІБНО ЗРОБИТИ В ПЕРШУ ЧЕРГУ, ЩОБ СТАТИ ПОВНОПРАВНИМ ЧЛЕНОМ ЄС?

– Болгарія, як член ЄС, схвалює та підтримує зусилля України з її інтеграції в європейські структури. Наша країна була однією з перших, хто ратифікував Угоду про асоціацію 24 липня 2014 року, що є вираженням послідовної підтримки європейського вибору й орієнтації України. Ми відзначаємо зусилля українського уряду і схвалюємо нинішні реформи. Найбільше значення має активна боротьба з корупцією, просування соціального діалогу, судова й інституційна реформа, прихильність демократії та цінностей ЄС. Це основні фактори, завдяки яким завойовується довіра і співпраця з боку міжнародних партнерів.

Із прогресом у діалозі ЄС-Україна з’являється більше можливостей для партнерства в економічній, культурній, освітній та інших сферах.

Набуття чинності з 1 січня 2016 року глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі дозволяє лібералізувати торгівлю і допомагає просуванню торговельно- економічних відносин між Болгарією, як країни-члена ЄС, і Україною. Більш тісна економічна інтеграція за рахунок зони вільної торгівлі є стимулом для економічного зростання і створює можливості для бізнесу як в країнах ЄС, так і в Україні. Болгарія готова допомогти Україні на шляху до її економічної інтеграції з Європою. Прикладом для цього є організований Посольством Республіки Болгарія в Україні бізнес-форум, що пройде 29 жовтня 2017 року в Одесі. На форумі провідні експерти європейської делегації в Києві болгарських установ у галузі економіки познайомлять представників українського бізнесу з можливостями, які відкриваються перед ними завдяки ефективному використанню зони вільної торгівлі.

Найважливіша умова успішної інтеграції українських фірм і підприємств на ринку ЄС – це активність підприємців. Успіх залежить від докладених зусиль кожного підприємця, щоб знайти своє місце в нових умовах. Аби бізнес з ЄС був успішним, щоб зробити свій товар затребуваним на європейському ринку, українські виробники повинні виконати дві основні умови.

Перше – запропонувати конкурентоспроможну продукцію, що відповідає технічним і якісним вимогам споживачів ЄС.

Друге – вони повинні знати правила ринку ЄС, щоб представити свій товар таким чином, аби він був затребуваний. Щоб кожен підприємець виробляв товар, який матиме попит на ринку ЄС, важливо знати вимоги до безпеки товару.

 

У 2004 РОЦІ БОЛГАРІЯ СТАЛА ЧЛЕНОМ НАТО, ЄС – У 2007-У. ЯК ВИ ВВАЖАЄТЕ, НАСКІЛЬКИ ФОРМУЛА «ДО ЧЛЕНСТВА В ЄВРОПЕЙСЬКОМУ СОЮЗІ ЧЕРЕЗ ВСТУП ДО НАТО» Є ПРИЙНЯТНОЮ ДЛЯ УКРАЇНИ?

– Болгарія завжди готова поділитися накопиченим досвідом шляху до європейської інтеграції, який вона пройшла, з іншими країнами, в тому числі й з Україною. На жаль, в історії немає формул і рецептів, які можна застосувати один до одного. Ми живемо у виключно динамічному часі, який змінює геополітичну картину світу не щороку, а щомісяця, що значно ускладнює наше завдання, коли йдеться про застосування «робочої» формули.

Для Болгарії важливим є те, що її досвід є цінним, і ми готові ним поділитися, враховуючи особливості часу і країни, яка хоче ним скористатися. У даному випадку – це Україна. Я хотів би наголосити, що Болгарія й Україна мають дуже плідний діалог на всіх рівнях і між усіма установами. Це досягнення, яким можуть похвалитися небагато країн. Ми повинні цінувати і підтримувати те, чого досягли. Більше того, це потрібно розвивати і збагачувати.

Болгарія намагається всіляко допомагати Україні в цей складний для неї час. Як провідна країна в Цільовому фонді НАТО з лікування та реабілітації українських військовослужбовців, Болгарія успішно координує, управляє і розвиває діяльність, пов’язану з реабілітацією, протезуванням, лікуванням та реінтеграцією в суспільство постраждалих українських військових. Країни- учасники і донори в цьому Фонді, зокрема і Болгарія, сприяють розвитку певних областей охорони здоров’я в Україні за допомогою обміну досвідом із міжнародними партнерами, підвищенню кваліфікації медичних, військових і технічних осіб, закупівлі необхідного обладнання для українських медичних закладів. Звіт про виконану роботу по лінії Фонду було презентовано на двох заходах у квітні в Києві. Так, 25 квітня цього року в Національному військово-медичному клінічному центрі «Головний військовий клінічний госпіталь» Міністерства оборони України, за участю болгарського військового аташе полковника Сімеона Сімеонова, була проведена міжнародна медична конференція. А 26 квітня в Посольстві Республіки Болгарія в Києві відбувся форум з міжнародною участю з питань Цільового фонду з медичної реабілітації.

У рамках іншого заходу було презентовано фільм про реабілітацію Вадима Свириденка, українського учасника операцій на Донбасі, який пройшов курс лікування і протезування в США після чотирьох ампутацій.

Варто зазначити, що і від української сторони, і міжнародних інституцій була висловлена подяки за болгарську підтримку і благородну справу з лідерства у Трастовому фонді НАТО.

Поза діяльності Цільового фонду з початку 2015 року до теперішнього часу на двосторонній основі здійснено подальше лікування та реабілітацію 48 українських військовослужбовців у лікарняній базі Військово-медичної академії в м. Хасаря.

Виконана робота є поза так званого альтернативного вкладу Болгарії в Цільовий фонд, тобто це незалежна ініціатива країни з метою допомоги Україні.

 

У ЗМІ З’ЯВИЛАСЯ ІНФОРМАЦІЯ, ЩО В РАМКАХ ІНІЦІАТИВИ ЄВРОКОМІСІЇ ПЛАНУЄТЬСЯ БУДІВНИЦТВО ТРАСИ, ЩО ОБ’ЄДНАЄ УКРАЇНУ, РУМУНІЮ, БОЛГАРІЮ І ГРЕЦІЮ. ЧИ ГОТОВА ВАША КРАЇНА ПІДТРИМАТИ ЦЕЙ ПРОЕКТ? ЯКЕ ЗНАЧЕННЯ ВІН МАЄ ДЛЯ ВАС?

– Наскільки мені відомо, ідея цього проекту була озвучена під час міжнародної європейської конференціїщо присвячена питанням, пов’язаним з інвестиціями в транспорт. Конференція відбулася в березні цього року в Софії та була організована Міністерством транспорту Болгарії за ініціативи Європейської комісії з метою залучення більшої кількості приватних інвестицій у транспортний сектор, які збудують і доповнять інвестиції державних коштів. Ці інструменти можуть доповнити традиційні фінансові джерела (європейські фонди, національний бюджет), але не замінять їх повністю. У рамках конференції були запропоновані найрізноманітніші ідеї та проекти, такі як побудова магістралі, що пов’язувала б Грецію, Болгарію, Румунію й Україну.

Проект, звичайно, дуже цікавий, і Болгарія має інтерес до його реалізації, навіть, якщо завгодно, через поліпшення зв’язків з українськими болгарами, які живуть в основному в південних регіонах України. Сподіваюся, що українськасторона реалізує оголошену в рамках конференції зустріч міністрів країн, через які проходитиме траса, з метою обговорення обов’язків, параметрів проекту та інших питань, пов’язаних із ним, а також не менш важливого питання про джерела фінансування.

Хочу звернути увагу, що включення Європейського інвестиційного банку в цей процес має важливе значення, оскільки попередня підготовка кожного проекту є визначальною для його реалізації і виконання. Згідно з нашою інформацією, комісар ЄС з питань транспорту Віолета Булц виявила інтерес до проекту, представленого міністром Омеляном.

 

ПАНЕ ПОСОЛ, ЯКОЮ Є ГУМАНІТАРНА МІСІЯ БОЛГАРІЇ ПО ВІДНОШЕННЮ ДО УКРАЇНИ. РОЗКАЖІТЬ ПРО НАДАНУ ДОПОМОГУ УКРАЇНЦЯМ, ЯКІ БУЛИ РЕАЛІЗОВАНІ БЛАГОДІЙНІ ПРОГРАМИ? ЯКІ ПЛАНУЮТЬСЯ?

– За останні два роки Республіка Болгарія зробила низку кроків для надання матеріальної та технічноїпідтримки Україні для допомоги нужденним і потерпілим від конфлікту на Донбасі українським громадянам, українським освітнім установам та багато інших ініціатив. Станом на сьогодні реалізовано 7 проектів в українських навчальних закладах у рамках офіційної допомоги з метою розвитку, надана гуманітарна допомога внутрішньо переміщеним і нужденним українським громадянам, забезпечено відпочинок і реабілітацію сотень український дітей на болгарському узбережжі Чорного моря. А також, як я вже зазначав, Болгарія успішно керує Цільовим фондом НАТО з медичної реабілітації українських військових.

У якості культурно-гуманітарних ініціатив потрібно відзначити постійну болгарську участь в благодійних ярмарках, організованих Міжнародним жіночим клубом, а також окремі дарування співробітників Посольства Республіки Болгарія в Києві різним навчальним закладам. Участь Болгарії в благодійному ярмарку і подібних культурно-гуманітарних ініціативах неодноразово було реалізовано за допомогою болгарських товариств в Україні, Товариства дружби «Україна-Болгарія», викладачів і студентів-болгаристів, болгарських і українських компаній, таких як «Фікасото Синтез», «Роза Імплекс», «Пірана», «Етнопродукт», «Колоніст», «Реприза» та інших. Зібрані на благодійних ярмарках кошти надаються організаторам для потреб дітей-сиріт, лікування хворих дітей, на підтримку бідним і літнім людям, а також для інших благодійних цілей.

Після подій на Майдані та Донбасі болгарська сторона розпочала кампанію з надання допомоги українським дітям, зокрема психічної і фізичної реабілітації на болгарському узбережжі Чорного моря.

З початку ініціативи та до сьогоднішнього дня близько 400 дітей поранених і/або загиблих українських громадян змогли відчути болгарську гостинність.

У 2015 році Болгарія, у співпраці з Червоним Хрестом України, розпочала проект із надання €100 тис. для нужденних людей і вимушених переселенців з Одеської області та на території, контрольованій український урядом в Донецькій і Луганській областях. Проект було повністю реалізовано в 2016 році.

У 2015-му здійснено пілотний проект із модернізації навчального процесу в Україні – 6 липня в рамкахробочого візиту в Болград болгарський і український міністри закордонних справ Даніел Мітов і Павло Клімкін відкрили комп’ютерний зал в гімназії ім. Г. С. Раковського. Наприкінці 2016 року були підписані нові угоди між болгарською стороною і шістьма українськими навчальними закладами – Харківським національним університетом ім. В. Н. Каразіна, Мелітопольським державним педагогічним університетомім. Богдана Хмельницького, Київським ліцеєм №293, Ізмаїльським державним гуманітарним університетом, Бердянським державним педагогічним університетом та Білоцерківською спеціалізованою школою №1 I-III ступенів з поглибленим вивченням слов’янських мов про надання безповоротної фінансової допомоги з метою обладнання кабінетів для інтерактивного вивчення мов. Нові кабінети з необхідним комп’ютерним і технічним обладнанням урочисто відкрили в травні 2017 року.

 

ДЕНЬ ПАМ’ЯТІ СВЯТИХ КИРИЛА І МЕФОДІЯ – ЦЕ НАЦІОНАЛЬНЕ СВЯТО БОЛГАРІЇ – ДЕНЬ БОЛГАРСЬКОЇ КУЛЬТУРИ І СЛОВ’ЯНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ. МОЖНА СКАЗАТИ, ЩО ЦІ ІСТОРИЧНІ ОСОБИ «ПЕРЕВЕРНУЛИ» ІСТОРІЮ СХІДНОЇ ЄВРОПИ. ЯК СЬОГОДНІ ВШАНОВУЄТЬСЯ ЇХНЯ ПАМ’ЯТЬ В БОЛГАРІЇ?

– Болгари пишаються тим, що причетні до просвітницької справи слов’янських народів. Незмірною є роль Болгарії у розповсюдженні кирилиці і християнства завдяки діяльності болгарських літературних шкіл та учнів Кирила і Мефодія. 24 травня ми відзначаємо День болгарської просвіти, культури та слов’янської писемності. По всій країні проводяться культурні й освітні заходи, люди приносять вінки та квіти до пам’ятників святих рівноапостолів Кирила і Мефодія, організовуються різноманітні передачі, фільми й інтерв’ю у засобах масової інформації для популяризації їхньої справи та з метою збереження її історичної пам’яті.

Наднаціональна справа Кирила і Мефодія та їхніх учнів – предмет гордості для кожного болгарина, тема сотень наукових досліджень. На цих братів було покладено складне завдання Константинопольським імператором щодо створення слов’янської азбуки для проповідування християнства зрозумілою слов’янською мовою. У 863 році святі брати розпочали свою Великоморавську місію. Але німецьке духовенство звинуватило їх у неканонічності проповідницької діяльності, що здійснюється безбожною слов’янською мовою. Проти них та їхніх учнів почалися запеклі переслідування. У 867 році в Римі святий Кирило веде спір проти прихильників тримовної догми, в якому блискуче захищає слов’янську мову та досягає її канонізації Папою. Це не зупинило німецьке духовенство, яке після смерті Мефодія у 885 році знайшло підтримку Папи Стефана V. Слов’янське богослужіння було офіційно заборонено, а слов’янське духовенство відсторонено від церкви.

У 886 році частину учнів Кирила і Мефодія (близько 200 осіб) продано як рабів до Венеції. На інших були надіти кайдани та кинуто у в’язницю, після чого – вигнано з Великої Моравії. Усе, що було створено за 22 роки важкої роботи, – знищено. Три учні – Климент, Наум і Ангеларій – відправилися до новохрещеної Болгарії, де були сприятливі умови для просвітницької діяльності. Болгарський правитель Борис I зустрів їх із почестями. У Болгарію учні Кирила і Мефодія перенесли всі свої знання й об’єднали навколо себе багато письменників, розгорнули масштабну перекладацьку діяльність.

Літературна справа була зосереджена в новій болгарській столиці Преслав. У південно-західній частині Болгарії створена Охридська літературна школа. Її засновник св. Климент Охридський – один із найбільш значущих авторів, який писав староболгарською мовою. Він увів кирилицю, що розвивалася в Преславській літературній школі, яка за 10 століть стала найважливішим літературним і культурним центром у Болгарії й у всьому слов’янському світі, відіграла важливу роль у розповсюджені кирилиці.

Староболгарська літературна мова, відома сьогодні як церковнослов’янська, перетворилася у зразок мови для всіх православних слов’ян, а створена у ІХ-Х ст. староболгарська література перетворилася в основу для створення їх православної писемності і культури. Болгарія піднялася як перший могутній центр слов’янської писемності. З Болгарії слов’янська писемність та література поширювалася на Київську Русь та Сербію, де стала основною їх літературного розвитку.

Справа Кирила і Мефодія вшановується у всіх православних слов’яномовних країнах, а також болгарськими спільнотами за кордоном. Наприкінці ХХ ст. Папа Іван Павло ІІ оголосив двох братів «покровителями Європи». День слов’янської писемності та культури – 24 травня – відзначається в Україні, Білорусії, Росії, Македонії, Сербії, Чорногорії, Чехії, Словаччині. У цих країнах побудовано пам’ятники святим рівноапостольним Кирилу і Мефодію. У Києві пам’ятник святим братам стоїть на Михайлівській площі, а також у Києво-Печерській Лаврі.

 

РОЗКАЖІТЬ БІЛЬШЕ ПРО ДІЯЛЬНІСТЬ ПОЧЕСНОГО КОНСУЛЬСТВА РЕСПУБЛІКИ БОЛГАРІЯ, ЩО ПРАЦЮЄ У ЛЬВОВІ. ЯКІ ГОЛОВНІ ЗАВДАННЯ ЦІЄЇ УСТАНОВИ ТА НА ЧОМУ ЗОСЕРЕДЖЕНА ЙОГО ДІЯЛЬНІСТЬ?

– Почесне консульство Республіки Болгарія в м. Львів відкрито у вересні 2014 року. Його керівником є незвичайна людина – Віктор Нотевський, який постійно організовує і бере участь у благодійних акціях в Києві та Львові. Віктор Савелійович невпинно працює та досягає конкретних результатів розвитку українсько-болгарської співпраці, в тому числі завдяки підписанню договору про побратимство між містами Пловдів та Львів.

За сприяння Почесного консульства організовано багато зустрічей та заходів для зміцнення партнерських зав’язків. Наприклад, у 2015 і 2016 роках були організовані масштабні зустрічі українських та болгарських бізнесменів, а у 2017-му – українсько-болгарський бізнес-форум для тих, хто займається переробкою і виробництвом фруктів та овочів, вина, тютюну і тютюнових виробів.

Серед найбільших досягнень Почесного консульства – створення Товариства болгарської культури ім. Івана Вазова та відкриття школи болгарської мови, в якій усі українські громадяни, не тільки члени болгарської спільноти, можуть отримати знання з історії та культури Болгарії. Почесне консульство сприяє у забезпеченні болгарською літературою, підручниками, відеофільмами тощо. З метою ознайомлення львів’ян із болгарською культурою, створено фольклорний ансамбль «Пътеводна звезда», для якого з Болгарії були надіслані національний одяг і костюми.

За ініціативи Почесного консульства встановлено співпрацю між Пловдіським університетом ім. Паїсія Хілінедарського та Львівським національним університетом ім. Івана Франка, Університетом «Львівська політехніка» і Католицьким університетом. Розвивається співпраця між Кафедрою болгаристики Львівського університету та Кафедрою української мови Софійського університету ім. Св. Климента Охридського. Для популяризації болгарської літератури у Львівській центральній бібліотеці проведено літературний вечір, присвячений творчості Івана Вазова, в якому брали участь львівські літератори, які вивчають його творчість та перекладають твори на українську мову.

За сприяння Почесного консула Республіки Болгарія в Україні Віктора Нотевського, у грудні 2016 року в Києві відкрито Науково-освітній центр Посольства Республіки Болгарія з бібліотекою, при якому діє школа для вивчення болгарської мови, літератури й історії.

Відповідно до встановленої традиції, в Почесному консульстві відзначаються найбільші свята Болгарії, такі як День звільнення (3 березня) і День Незалежності (22 вересня). У 2016 році Почесне консульство взяло активну участь в обласній акції «25 років ми живемо разом у незалежній Україні» – творчий колектив болгарського товариства «Пътеводна звезда» взяв участь у концерті на центральній площі Львова та був визнаний найкращим колективом і нагороджений грамотою обласної адміністрації.

Я можу з упевненістю сказати, що Почесне консульство Республіки Болгарія в Україні – одне з провідних на території не тільки Львівської області, а і й у всій Західній Україні, воно продовжує свою активну працю для подальшого поглиблення дружніх, бізнес, освітніх, культурних та туристичних відносин між Болгарією й Україною.