Слово законодавцям

Дімітар ГЛАВЧЕВ:

«ДОСЯГНЕННЯ СТАБІЛЬНОСТІ В УКРАЇНІ Є КЛЮЧОВИМ ДЛЯ ГАРАНТІЇ БЕЗПЕКИ В РЕГІОНАЛЬНОМУ ПЛАНІ»

В ексклюзивному інтерв’ю журналу Diplomat голова Народних зборів Республіки Болгарія розповів про те, яким досвідом болгарські парламентарі можуть поділитися зі своїми українськими колегами саме в питаннях імплементації законодавства до стандартів Євросоюзу, про міжпарламентські контакти, а також про шляхи вирішення конфлікту на Донбасі

 ШАНОВНИЙ ПАНЕ ГЛАВЧЕВ, ЧИ МОГЛА Б УКРАЇНА, НА ВАШ ПОГЛЯД, СКОРИСТАТИСЯ ДОСВІДОМ БОЛГАРІЇ ЩОДО ПРИВЕДЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ВІДПОВІДНО ДО ВИМОГ ЄВРОПЕЙСЬКОГО СОЮЗУ?

– Болгарія дійсно накопичила великий досвід у приведенні свого національного законодавства відповідно до вимог права Європейського Союзу перед вступом до цієї організації. Також і пізніше – шляхом нашої участі в різних робочих форматах ЄС та наступного введення прийнятих актів. Усі ці процеси створили передумови для здобуття необхідного досвіду і на рівні парламенту, який проявляється з одного боку в загальній організації роботи адміністрації Народних зборів, з іншого – в конкретній роботі щодо законопроектів, якими вводяться в національне законодавство акти ЄС під час окремих парламентарних комісій та пленарного засідання. Цей досвід також використовується і окремими галузевими міністерствами, які готують до внесення в Народні збори законопроекти, що вводять право Європейського Союзу в законодавство Республіки Болгарія. Тож Україна могла б скористатися набутим досвідом Болгарії в роботі з приведення національного законодавства відповідно до права ЄС, якщо вона має таке бажання.

  СПІВРОБІТНИЦТВО ПАРЛАМЕНТАРНИХ КОМІСІЙ НАШИХ ДВОХ КРАЇН НАПРАВЛЕНО НА ВЗАЄМНУ ПІДТРИМКУ З ПИТАНЬ, ПОВ’ЯЗАНИХ ІЗ БЕЗПЕКОЮ, А ТАКОЖ НА СПІВПРАЦЮ В ІНШИХ ГАЛУЗЯХ. ЧОГО ВСТИГЛИ ДОСЯГТИ НАРОДНІ ПРЕДСТАВНИКИ ДВОХ КРАЇН НА СЬОГОДНІШНІЙ ДЕНЬ?

– Протягом останніх років ми продовжуємо політичний діалог на самому високому рівні. Хочу наголосити, що міжпарламентарні контакти мають важливу роль в цьому процесі – у поглибленні взаєморозуміння, зміцненні та посиленні двосторонніх зв’язків. Кілька місяців тому я особисто відкрив під час Народних зборів болгарсько-українську парламентарну конференцію з нагоди 25-річчя з моменту встановлення дипломатичних відносин між Республікою Болгарія й Україною. Було проведено і низку інших спільних ініціатив у зв’язку з відзначенням цієї річниці за участі двох парламентів. У Народних зборах Республіки Болгарія та у Верховній Раді України активно працюють парламентарні групи дружби Болгарія-Україна. Тільки у 2016 році голова комісії у закордонних справах Верховної Ради України Ганна Гопко двічі відвідала Болгарію – для участі в роботі Міжнародної конференції  «Демократична безпека – наша спільна відповідальність за майбутнє Європи»  та для відзначення 25-річчя з моменту встановлення дипломатичних відносин між двома країнами. Тут варто відзначити активну діяльність Посла Болгарії в Україні Красіміра Мінчева та Посла України в Болгарії Миколи Балтажи для розвитку наших двосторонніх контактів.

 ЯКОЮ МІРОЮ ПАРЛАМЕНТ РЕСПУБЛІКИ БОЛГАРІЯ ПОІНФОРМОВАНИЙ ПРО СИТУАЦІЮ, ЩО ВИНИКЛА В УКРАЇНІ, ЗОКРЕМА НА ЇЇ СХОДІ?

– Болгарія підтримує суверенітет, єдність і територіальну цілісність України в рамках її кордонів, визнаних на міжнародному рівні. Наша країна вважає, що санкції, накладені ЄС на юридичних та фізичних осіб в Росії, є інструментом деескалації кризи в Україні. Ми впевнені, що криза на сході України може бути вирішена тільки політичними засобами, шляхом повного застосування мінських домовленостей. Досягнення політичної й економічної стабільності в Україні є ключовим для гарантії безпеки в більш широкому регіональному плані.

 У ВЕРХОВНІЙ УКРАЇНИ ІСНУЮТЬ СКЛАДНІ ВІДНОСИНИ З ОПОЗИЦІЙНИМ БЛОКОМ. А ЯК СЕБЕ ПОЧУВАЄ ОПОЗИЦІЯ В ПАРЛАМЕНТІ БОЛГАРІЇ?

– У болгарському парламенті – як і у кожному парламенті – є правляча більшість і опозиція. Тільки трибуна Народних зборів може бути місцем, де можна почути різні точки зору, можуть бути висловлені різні думки, щоб послання народних представників почули їхні виборці.

 МІЖНАРОДНИЙ ВАЛЮТНИЙ ФОНД ОЧІКУЄ НА СТВЕРДЖЕННЯ ВЕРХОВНОЮ РАДОЮ УКРАЇНИ ЗАКОНОПРОЕКТУ ПРО ЛІБЕРАЛІЗАЦІЮ РИНКУ ЗЕМЛІ, А ТАКОЖ ВІДМІНУ МОРАТОРІЮ НА ПРОДАЖ ЗЕМЕЛЬНИХ ДІЛЯНОК СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ПРИЗНАЧЕННЯ. СЬОГОДНІ В ПАРЛАМЕНТІ УКРАЇНИ ТОЧАТЬСЯ ГОСТРІ ДИСКУСІЇ З ЦЬОГО ПИТАННЯ. ЧИ ІСНУЄ В БОЛГАРІЇ ПОДІБНИЙ ЗАКОН?

– Так, подібний закон у Болгарії вже набув чинності.

 ВІДОМО, ЩО В ПАРЛАМЕНТІ УКРАЇНИ Є ПРОБЛЕМА – В БІЛЬШОСТІ ВИПАДКІВ ДЕПУТАТИ ВІДСУТНІ НА ПЛЕНАРНИХ ЗАСІДАННЯХ, ЩО НЕГАТИВНО ПОЗНАЧАЄТЬСЯ НА ЗАКОНОДАВЧОМУ ПРОЦЕСІ. І ТУТ ЙДЕТЬСЯ ПРО СВІДОМУ ВІДСУТНІСТЬ НА РОБОЧОМУ МІСЦІ, ГОЛОСУВАННЯ ОДНОГО ДЕПУТАТУ ЗА КІЛЬКОХ СВОЇХ КОЛЕГ ТА ІНШІ ПОРУШЕННЯ. ЯК У ПАРЛАМЕНТІ БОЛГАРІЇ ПОДОЛАЛИ ЦЮ ПРОБЛЕМУ? – Ще у 2009 році Народні збори вирішили, що депутати будуть голосувати за допомогою відбитків пальців – це система, в якій задіяні біометричні данні кожного народного представника. Основною причиною цього рішення було голосування картами депутатів, які були відсутні, – проблема, що існувала багато років до цього.

ЩО Б ВИ ПОБАЖАЛИ УКРАЇНІ НА ОБРАНОМУ НЕЮ ЄВРОПЕЙСЬКОМУ ШЛЯХУ РОЗВИТКУ?

– Сьогодні ми раді, що українці бажають приєднатися до Європейського Союзу, що є їх суверенним правом. Тому що в об’єднаній Європі ми маємо спільне майбутнє, спільні інтереси, спільні цінності. Республіка Болгарія послідовно підтримує європейський вибір та орієнтацію України. Болгарський парламент був одним з перших, хто ратифікував Угоду про асоціацію України з ЄС. Наша країна також активно працювала в рамках ЄС та для прийняття спрощеного візового режиму для українських громадян, який набув чинності 11 червня 2017 року. Важливу роль у цьому процесі мав доповідач в європейському парламенті на цю тему – болгарський євродепутат Марія Габріель. Ми підтримуємо зусилля і бажаємо успіхів нашим українським партнерам для подальшого поглиблення та ходу процесу реформ у всіх галузях політичного, суспільного й економічного розвитку, а найбільше – в напрямку боротьби з корупцією, реформи в системі правосуддя, трансформації секторів охорони здоров’я й освіти, що є найнадійнішим шляхом до стабілізації країни і повною мірою відповідає інтересам її громадян. Болгарський парламент готовий поділитися своїм досвідом у законодавчій діяльності з Верховною Радою України, враховуючи успішний розвиток країни на її європейському шляху розвитку, на благо дружнього українського народу.