УКРАЇНА-АРГЕНТИНА

25-ть років партнерського діалогу

 

 

7 квітня в Київському Муніципальному Академічному театрі ляльок на честь 25-ї річниці встановлення дипломатичних відносин між Аргентинською Республікою та Україною, відбувся концерт аргентинської та української музики.

З урочистою промовою до почесних гостей звернувся Надзвичайний та Повноважний Посол Республіки Аргентина пан Альберто Хосе Алонсо.

 

– Шосте січня є пам’ятною датою в історії відносин між нашими країнами. Двадцять п’ять років тому,6 січня 1992 року, Постійні представники України і Аргентини при Організації Об’єднаних Націй Геннадій Удовенко та Хорхе Васкес, підписали в Нью-Йорку історичний документ: Протокол про встановлення дипломатичних відносини між Україною та Аргентинською Республікою.

 

Таким чином, Аргентина стала першою країною Латинської Америки, яка не лише визнала незалежність України, а й встановила з нею офіційні дипломатичні відносини. Аргентина двічі визнавала незалежність України: у 1921 році та 70 років потому,в грудні 1991 року.Також цього року ми відзначаємо 120 річницю першої  української еміграції до Аргентинської Республіки.

 

Сьогодні,  через 3 місяці після цього знаменного дня 6 січня, я хотів би сказати кілька слів, щоб підкреслити міцність дружби між нашими країнами.

Протягом 25 років після цієї історичної дати двосторонні відносини між Аргентиною і Україною завжди розвивалися на засадах щирості та взаємної поваги, вони закріплені підписанням численних договорів та двосторонніх угод, які створили правову основу для нашого співробітництва.

 

Ці документи охоплюють різні сфери,  серед яких: економіка, торгівля, захист інвестицій, культура,освіта, наука, новітні технології, сільське господарство, митниця, інвестиції, наукові дослідження і мирне використання космічного простору, транспортно-логістичне забезпечення Антарктики, охорона навколишнього середовища, співпраця дипломатичних академій, міжнародна правова допомога, запобігання податковим правопорушенням, безвізовий режим і взаємне визнання дипломів про вищу освіту. Я хотів би декілька слів присвятити двом останнімпунктам.

 

Скасування візових вимог для громадян обох країн дало потужний імпульс зміцненню взаємних зв’язків в економічній, культурній та туристичній галузях.Особливе значення для  громадян України маєнабуття чинності Угоди щодо взаємного визнання дипломів про вищу освіту, а також проведення першого засідання Спільної українсько-аргентинської експертної комісії з питань вищої освіти. Ці досягнення надаватимуть нові освітні та професійні можливості,  нові надії українцям і аргентинцям.

Втім, найміцніші зв’язки, які єднають нас, відображаються не лише в текстах урядових угод, вони живуть в серцях, душах і справах наших громадян. Українців і аргентинців поєднують сімейні узи. Українська діаспора в нашій країні є сьомою спільнотою в світі за значимістю. Понад двісті тисяч українців емігрували до Аргентини, і сьогодні майже пів мільйона аргентинців  визнають своє  українське коріння.

Українська діаспора в Аргентині  – це чудово інтегрована спільнота,  представники якої зробили значний внесок в розвиток економіки, сільського господарства, промисловості, науки, медицини, політики, мистецтва і культури.

 

За ці 25 років Україна і Аргентина пройшли великий шлях. Відносини між двома країнами набули  високого ступеню зрілості, взаємної поваги та розуміння. Розвиток політичного діалогу зміцнив традиційно дружні відносини між нашими країнами.

 

Відбулася низка двосторонніх офіційних візитіві зустрічей на високому рівні, на які я хотів би звернути вашу увагу, оскільки вважаю, що вони позитивно позначаться на рішенні щодо надання нового імпульсу двостороннім відносинам, яке було прийнято новим  урядом  Аргентини в грудні 2015 року.

 

У серпні 2016 року, з нагоди Дня незалежності України, Парламентська делегація з Аргентини відвідала Україну і провела зустріч з Головою комітету Верховної Ради України у закордонних справах, на якій також були присутні керівництво Аргентинсько-Української торгово-промислової  палати  і представники української громади в Аргентині.

 

Президенти України та Аргентини Петро Порошенко і Маурісіо Макрі зустрілися на Генеральній Асамблеї Організації Об’єднаних Націй в Нью-Йорку у вересні 2016 року, де обговорили питання співпраці у галузях сільського господарства, науки, новітніх технологій, культури, енергетики та гуманітарної допомоги.

 

В листопаді 2016 року в Києві відбулися двосторонніполітичні консультаціїпід головуванням заступників міністрів закордонних справ, на яких високопосадовці  всебічно і ретельно розглянули численні аспекти двосторонніх відносин.

 

Кілька днів потому при Палаті депутатів Аргентини була офіційно створена Парламентська група “Друзі України”, до складу якої увійшла велика кількість депутатів-представників провінцій та всіх основних політичних партій Аргентини.

 

У лютому 2017 року Міністри закордонних справ України та Аргентини Павло Клімкін і Сусана Малькорра зустрілися на Мюнхенській міжнародній конференції з питань безпеки.

 

Минулого тижня делегація Депутатської групи Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Аргентинською Республікою перебувала  з візитом в Аргентині, де зустрілася з аргентинськими депутатами та сенаторами, на зустрічі також були присутні робочі групи з питань оборони та представники ділових кіл.

 

Наші погляди з багатьох питань часто співпадають на засіданнях комітетів Організації Об’єднаних Націй, ми підтримуємо кандидатів обох країн. Аргентина і Україна поважають і ретельно дотримуються основних принципів Статуту Організації Об’єднаних Націй та інших міжнародних організацій, а також високих принципів міжнародного права, прав людини і міжнародного гуманітарного права.

 

Крім того, Посли обох країн постійно підтримують контакти з міністерствами, парламентами та керівництвом місцевих органів влади України та Аргентини.Наші взаємовідносини також розвиваються в сфері бізнесу. В 2016 році значно збільшився товарообіг між нашими країнами, що демонструє помітну динаміку в цій галузі. Ми сподіваємося, що завдяки спільним зусиллям зможемо перевершити показники останнього року, а найближчим часом досягти найвищого історичного рівня торгівлі між нашими країнами. І це лише початок.

Водночас ми маємо збільшити частку товарів і послуг з високою доданою вартістю, а також співробітництво у межах спільних проектів із застосуванням новітніх технологій. Наші економіки відомі своїм сільськогосподарським потенціалом, отже, існують широкі та взаємодоповнюючі можливості для співробітництва.

Сьогодні Україна та Аргентина проводять низку дуже складних, але вкрай необхідних соціально-економічних реформ. Незважаючи на вплив кризи на світову економіку, ми можемо відзначити зміцнення зв’язків між діловими колами обох країн.

Та йдеться не лише про політикуі економіку. У 2015 році ми відкрили «Аргентинський дім» в Україні, подібних установ у світі відкрито дуже небагато. В ньому ми здійснюємо різноманітні заходи, як-от семінари з питань розвитку торгівлі та залучення  інвестицій, тут працюють школи танго і фольклорних танців, школа туризму для туроператорів, проводяться семінари з аргентинської літератури та цикли кінопоказів, кулінарні майстер-класи, презентації книг, конкурси дитячого малюнка, а також виставки живопису та світлин.

Всі вищезазначені факти підтверджують динамічний розвиток наших двосторонніх відносин, і ми очікуємо, що у найближчій перспективі вони будуть ще вигіднішими для обох сторін. Задля цього ми багато працювали у минулому і ще наполегливіше працюватимемо у майбутньому.

Цілком ймовірно, що цього року Президент України пан Петро Порошенко здійснить офіційний візит до Аргентини.Також у 2017 році ми очікуємо, що після багаторічної перерви знову відбудеться засідання Аргентинсько-Української міжурядової комісії з питань економічного та торговельного співробітництва.

Протягом всього року Посольства в Києві та Буенос-Айресі проводитимуть  різноманітні ювілейні заходи, на кшталт сьогоднішньої події.Зважаючи на вищезазначене, ми оптимістично налаштовані щодо майбутнього наших двосторонніх відносин, 25-річчя яких ми сьогодні відзначаємо.

Ми маємо спільні цінності та прагнення стати більш відкритими і демократичними суспільствами. Ми пережили декілька політичних і економічних криз. Цей досвід допоміг нам краще усвідомити нашіспільні проблеми і дав нам більше сил для подолання численних перешкод на шляху розвитку двостороннього співробітництва.

Я щиро вдячний всім присутнім в цей особливий для нас день!

Muchas gracias! Щиро дякую!