Молдова-Україна

Партнерський діалог

 

Республіка Молдова й Україна відзначають 25-річчя встановлення дипломатичних відносин. Чверть століття тому, 10 березня 1992 року, дві молоді незалежні держави підписали відповідний Протокол, що відкрив нову сторінку в сучасній історії молдавсько-українських відносин

 

Варто зазначити, що протягом усього цього періоду основними принципами, що покладені в основу нашої двосторонньої взаємодії, незмінно залишаються дружба, добросусідство, взаємоповага і рівноправне співробітництво. Безумовно, це надійний фундамент для подальшого зміцнення партнерства між нашими країнами і народами, яких пов’язують багато історичних подій, культурні цінності, тісні міжлюдські стосунки.

За минулі роки Республіка Молдова й Україна пройшли складний шлях побудови суверенних правових держав, заснованих на ідеалах свободи, демократії та поваги до міжнародного права. Наші країни впевнено проводять розпочаті глибокі структурні перетворення і реформи в усіх сферах суспільного життя, послідовно прямують курсом європейської інтеграції, розвивають взаємовигідне співробітництво зі своїми міжнародними партнерами.

Приємно констатувати, що Республіка Молдова й Україна досягли суттєвих успіхів на шляху розвитку двосторонніх відносин, що регулюються солідною договірно-правовою базою, яка налічує понад 220 документів у різних сферах співробітництва.

Сьогодні наші країни ведуть конструктивний політичний діалог, розвивають взаємовигідне торговельно-економічне співробітництво, зміцнюють культурно-гуманітарні зв’язки. Яскравим тому прикладом є взаємні візити і зустрічі на різних рівнях, що відбулися останнім часом, а також досягнуті за їх підсумками домовленості, які втілилися у конкретні дії.

Нинішній порядок денний молдавсько-українських відносин насичений і охоплює найрізноманітніші галузі двостороннього співробітництва, серед яких відзначаємо і взаємодію на державному кордоні, протяжність якого складає понад 1200 км, транспортне сполучення, екологічну проблематику, енергетичну сферу, реалізацію, в тому числі із залученням європейських фондів, низки спільних проектів, наприклад, з модернізації прикордонної інфраструктури, у сфері захисту та сталого розвитку басейну річки Дністер тощо.

У цьому контексті важлива роль відводиться прямим контактам по лінії профільних міністерств і відомств двох країн, завдяки яким вдалося суттєво активізувати, особливо за останній рік, взаємодію за рішенням усього спектру актуальних питань молдавсько-українських відносин.

Україна – традиційно один з важливих зовнішньоекономічних партнерів Республіки Молдова. І хоча за цілком з’ясованими об’єктивними причинами протягом останніх кількох років обсяг взаємної торгівлі відчутно знизився, обом країнам вдалося подолати цю негативну тенденцію, і 2016 рік ознаменувався значним зростанням показників експортно-імпортних операцій, чому сприяли, у тому числі, проведені бізнес-форуми як на двосторонньому, так і вперше на тристоронньому рівні Молдова-Україна-Румунія.

Важливою складовою молдавсько-українського співробітництва є взаємодія в гуманітарній сфері, зокрема за такими напрямками, як розширення і зміцнення культурних зв’язків, реалізація програм із обміну студентами, надання підтримки зі збереження і розвитку етнічної та культурної самобутності наших численних національних громад, які проживають в Республіці Молдова й Україні.

Хороші можливості для взаємодії в таких важливих галузях як прикордонна торгівля, охорона навколишнього середовища, інфраструктура, сприяння підприємництву і поглибленню культурних зв’язків, відкриваються у рамках існуючих єврорегіонів «Нижній Дунай», «Верхній Прут» та «Дністер».

Зміцненню двосторонніх відносин сприяє активна взаємодія наших держав у рамках міжнародних організацій, у тому числі в контексті нових викликів і загроз регіональної безпеки.

У Кишиневі високо оцінюють активну роль України як країни-посередника у переговорному процесі з політичного врегулювання придністровського конфлікту, на принципах поваги суверенітету і територіальної цілісності Республіки Молдова.

На жаль, впродовж останніх років Україна проходить складний етап у своїй сучасній історії, стикаючись з безпрецедентними викликами та загрозами. Республіка Молдова підтримує суверенітет і територіальну цілісність України, виступаючи за продовження політико-дипломатичних зусиль щодо якнайшвидшого врегулювання конфлікту у східних регіонах країни.

Також наша країна надає посильну допомогу людям, які постраждали в результаті конфлікту в східних областях України, надаючи можливість проходження в Республіці Молдова курсу реабілітації, якою скористалися вже кілька сотень українських дітей.

Підбиваючи підсумки 25-річного етапу в новітній історії відносин між Республікою Молдова і Україною, можна з упевненістю зазначити, що на цьому шляху були досягнуті значні успіхи. Разом із тим, абсолютно очевидно, що існуючий потенціал взаємодії між нашими країнами далеко не вичерпаний. Саме на використання повною мірою усіх наявних можливостей для подальшого розвитку молдавсько-українського співробітництва, в дусі довіри, поваги і взаємної підтримки, спрямовані основні зусилля керівництва наших країн.

 

Руслан Болбочан,

Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Молдова в Україні