Від першої особи

Д-р Ерно Кешкень:

“НАШ ПРІОРИТЕТ –ПОЛІТИЧНО Й ЕКОНОМІЧНО СИЛЬНА УКРАЇНА”

 

Надзвичайний і Повноважний Посол Угорщини в Україні Д-р Ерно Кешкень понад 25 років працює у сфері дипломатії та спеціалізується на відносинах із країнами СНД. З жовтня 2014 року пан Кешкень обіймає посаду посла в Україні і в ексклюзивному інтерв’ю журналу Diplomat розповів про політичні, економічні та культурні зв’язки між нашими країнами, а також про головні аспекти співпраці між Будапештом і Києвом

 

 

  Як відомо, Угорщина – третя країна, що визнала незалежність України у 1991 році. Як розвивалися відносини між нашими державами на початку?

– Для нас символічно, що Угорщина першою з усіх країн світу відкрила в Києві своє посольство, яке розпочало діяльність 6 грудня 1991 року на базі нашого генерального консульства. Як бачите, це відбулося майже відразу після референдуму 1 грудня щодо підтримки Акта проголошення незалежності України.

Я став співробітником Міністерства закордонних справ Угорщини саме у ті часи, спочатку займався справами Радянського Союзу, пізніше – незалежної України. Тому, будучи безпосереднім учасником подій, можу впевнено заявити: вже з перших днів незалежності України Угорщина підтримувала її у прагненнях розбудови суверенітету, намагалася налагодити тісні політичні, економічні та культурн ізв’язки. Завжди із задоволенням пригадую перший візит Президента Леоніда Кравчука до Угорщини, я мав честь організовувати його, це було моє перше завдання такого плану. Між нашими країнами було підписано 9 важливих документів, фактично – закладено основи подальшої співпраці.

Розвиток наших відносин від початку характеризувався позитивною динамікою: налагодження  тісних контактів між президентами, прем’єр-міністрами, міністрами закордонних справ, часті зустрічі на найвищому рівні. Наші країни пов’язані історично, тому відкритість до співпраці у взаєминах із самого початку – домінантна характеристика.

 

  Чи змінився рівень співпраці за 25 років незалежності України? Що характерно для сучасних відносин між нашими державами?

– Угорщина і надалі прагне підтримувати на відповідному рівні та зміцнювати наші двосторонні зв’язки. Інтеграція України до ЄС має і завжди матиме угорську підтримку. Як член Європейського Союзу і НАТО, Угорщина, як вже зазначалося, сприймає Україну як рівноправного партнера, поважає її територіальну цілісність і незалежність, виступає за її підтримку на міжнародних форумах. Не можу оминути теми економічних санкцій, що були запроваджені стосовно РосійськоїФедерації. Керівництво нашої країни часто звинувачують у надто великій прихильності до Росії. Через введення санкцій наш бюджет вже втратив $4,3 млрд, ми теж голосували за ці санкції.

Хочу заявити: як країна-член ЄС, Угорщина виступає за єдність позицій всередині Європейського Союзу, бо лише в єдності можна бути сильними. Але наша країна має самостійну, чітку направленість розвитку, угорська зовнішня політика не є і не може бути ні проросійською, ні антиукраїнською, вона національна, проугорська. Найвищий інтерес для Угорщини складають інтереси громадян нашої держави, і наш уряд відстоюватиме сааме їх.

Для ефективної співпраці між Угорщиною й Україною на сучасному етапі наших відносин вважаємо надзвичайно важливими взаємні візити високого рівня. ПісляРеволюції гідності у Києві та на Закарпатті побували прем’єр-міністр, міністр закордонних справ Угорщини, делегація депутатів угорського парламенту на чолі з головою комітету у закордонних справах Державних зборів Угорщини. На нашому прийомі у посольстві, щовідбувся 11 березня з нагоди національного свята Угорщини – річниці революції 1848-1849 років, – був присутній заступник голови Державних зборів Угорщини Шандор Лежак. Тоді ж відбулась його зустріч із заступником голови Верховної Ради України Оксаною Сироїд.

Щодо візитів у відповідь, то з українського боку урядових візитів до Угорщини за два роки після подій Майдану не було. З офіційним візитом в Угорщині побувала делегація українських парламентарів на чолі з Ганною Гопко, головою Комітету у закордонних справах Верховної Ради України.

24 лютого 2016 року ми вітали у Будапешті Міністра закордонних справ УкраїниПавла Клімкіна. У Будапешті він провів переговори зі своїм колегою – Міністром зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини Петером Сійярто. Також Клімкіна прийняв віце-прем’єр-міністр Угорщини Жолт Шемйен.

Угорська сторон дуже задоволена тим, що саме під час цього візиту Павлом Клімкіним та Міністром людських ресурсів Угорщини Золтаном Балоґом було підписано угоду Stipendium Hungaricum про обмін стипендіями. Це дозволяє 100 молодим українцям щороку безкоштовно навчатися у кращих університетах Угорщини, а 35 угорців мають змогу здобувати обраний ними фах в Україні.

Угорська сторона щиро запрошує і чекає наступних візитів високого і найвищого рівнів з України. До речі, сьогодні, після дуже змістовної, на мій погляд, нашої зустрічі з Міністром аграрної політики та продовольства України Тарасом Кутовим, планується візит до України Міністра сільського господарства Угорщини. Наша позиція така: Угорщина – не просто сусід, а важливий політичний партнер вашої країни, і як член Європейського Союзу та НАТО може і готова допомагати на шляху інтеграції в цій міжнародні організації.

Вважаю дуже ефективною зустріч, яку провів із послами країн Вишеградської четвірки прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. На ній були присутні також віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе та заступник Міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль. Переконаний, що започаткований діалог матиме гідні практичні результати.

Щиро вітаємо призначення Посла Угорщини в Україні, адже два роки у нашій країні не було посла від України. Любов Непоп – кар’єрний дипломат, чудово знає Угорщину, оскільки вже двічі працювала у нас на дипломатичних посадах, добре володіє угорською. Хотів би також зазначити, що я дуже задоволений рівнем співпраці між нами. Переконаний, таке співробітництво сприятиме розвитку відносин між нашими державами.

 

Дозвольте зупинитися на програмі обміну стипендіями. Дуже цікава ініціатива, і, якщо говорити про кількість запропонованих стипендій, – це, безперечно, дружній жест з боку угорських партнерів…

– Так, щороку 100 стипендій – це велика кількість для нашої країни, зазвичай їх надається 20-30. Дія угоди триватиме до 2018 року, в той  рік ще можна буде подавати конкурсну заявку і закінчити обране навчання протягом наступних років. Під здобуттям освіти у вищому навчальному закладі за зазначеною програмою, я маю на увазі базову підготовку, магістратуру та можливість здобуття ступеня PhD (доктора філософії). Навчання за цією програмою проходитиме кількома іноземними мовами – на вибір. А для полегшення адаптації в Угорщині та розширення можливостей спілкування бажаючим пропонується закінчити річні курси угорської мови. Важливо, що програма надає можливість безкоштовно навчатися в Угорщині, отримати визнаний у світі диплом, також забезпечується безкоштовне проживання та стипендія. Упевнений, що думаюча молодь, яка формує майбутнє держави, повинна отримувати найкращі, гідні умови для розвитку.

 

Які особливості розвитку наших економічних зв’язків?

– Політично й економічно сильна Україна – один із наших пріоритетних інтересів. Адже це великий експортний ринок. Сьогодні інвестиційний клімат в Україні не дуже сприятливий, через відсутність державних гарантій і нестабільність ситуації не багато угорських фірм готові вкладати кошти в Україну. Однак ми закладаємо основи співробітництва й нарівні регіонів для подальшого розвитку економічної співпраці після закінчення війни на Сході України і стабілізації ситуації. В інтересах сприяння знайомству угорських фірм з українськими, інформування українських бізнес-кіл про можливості ведення бізнесу в Угорщині, посольство Угорщини ініціювало і стало одним із головних організаторів уже трьох   Doing Business with Hungary у Києві, Дніпрі й Одесі. На них, зокрема, спікери представили найперспективніші з точки зору українсько-угорського співробітництва регіони Угорщини, йшлося про податкову систему Угорщини та можливості ведення бізнесу й інвестування – на конкретних прикладах.

Восени цього року маємо намір продовжити традицію подібних конференцій вже з нашими українськими партнерами в Харкові. Розраховуємо на широкий інтерес українських і угорських ділових кіл. Досвід підтверджує, що наші очікування мають реальні підстави.

12 квітня відбулася зустріч представників Вишеградської групи на рівні заступників міністрів у Вінниці для обміну досвідом роботи у сфері малого  та середнього бізнесу.

Хотів би наголосити також на необхідності активізації співпраці у сфері розвитку інфраструктури. До речі, я дуже задоволений атмосферою, в якій проходила наша нещодавня зустріч із Міністром інфраструктури України Володимиром Омеляном. Ми домовились про те, що найближчим часом буде проведено зустріч експертів для обговорення актуальних питань стосовно саме розвитку інфраструктури. Маю на увазі будівництво об’їзної дороги біля міста Берегово та відкриття нових пунктів пропуску через українсько-угорський кордон, ремонти автошляхів як продовження європейських транспортних коридорів. Співробітництво із Закарпатською областю є традиційно інтенсивним, так склалося історично, і, як я завжди наголошую, підтримка угорської громади чисельністю близько 150 тис. осіб, яка проживає на Закарпатті, – конституційний обов’язок угорської держави. За нашим основним законом, кожен угорський уряд повинен підтримувати угорців, які проживають поза межами нашої держави. Наша підтримка у ці складні для України часи повинна бути ще відчутнішою для пересічних громадян.

Пане Посол, відомо, що Ви особисто берете активну участь у програмі допомоги дітям-переселенцям із зони АТО в Україні. Розкажіть детальніше про гуманітарну допомогу, яку надає Угорщина.

– Гуманітарну програму допомоги Україні повністю фінансує уряд Угорщини. Це оздоровлення дітей із сімей військовослужбовців – учасників АТО, переселенців із зони військового конфлікту, лікування та реабілітація важкопоранених під час бойових дій на Сході України.

Минулого року 680 українських дітей відпочивали біля угорського озера Веленце за повного фінансування угорської сторони. На Закарпатті відпочили 107 дітей із сімей вимушених переселенців. І угорська сторона, і я особисто дуже вдячні нашим українським партнерам, політикам, організаціям, волонтерам, які допомогли організувати цю програму для дітей. Кілька разів я був присутній при від’їзді дітей на відпочинок, бачив їхніх рідних, спілкувався з ними. На долю цих людей випали страшні випробування, і всі ми, хто брав участь у програмі, вважали і вважають своїм людським обов’язком принаймні долучитися до того, щоб вони, а особливо діти, повернулися до нормального життя, гідного громадян європейської країни. Цього року на канікулах і оздоровленні за кошти, що виділив угорський уряд, на озері Веленце побували приблизно 700 дітей. До них, до речі, приїздила і пані Непоп. Я дуже радий, що ми змогли подарувати такий веселий відпочинок цим діткам.

Гуманітарна і благодійна допомога надавалася Угорщиною вже з часів Євромайдану. Це і урядові 30 млн форинтів для лікування і подальшої реабілітації постраждалих, також були надіслані медичні препарати і донорська кров для учасників Євромайдану. На суму $100 тис. від імені угорського уряду було передано засобів першої медичної допомоги і ліків. Гуманітарну допомогу на €32100 ми передали Україні під час візиту міністра зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини Петера Сійярто у 2014 році.

Наприкінці 2014-го в Івано-Франківську тодішній ужгородський генеральний консул Угорщини Йожеф Бачкаї та берегівський генконсул Угорщини Ендре Саліпскі передали в якості гуманітарної допомоги медичні препарати і продукти тривалого зберігання на суму €12500. Значну допомогу в 2015 році надала Угорська екуменічна благодійна служба, передавши гуманітарну допомогу на понад $260 тис., яку зібрала міжнародна спільнота, сім’ям вимушених переселенців. Родинам переселенців зі Сходу України ми передали канцелярське приладдя для діток шкільного віку і подарункові грошові сертифікати на придбання продуктів харчування.

Про допомогу важкопораненим українським військовим: минулого року лікування та реабілітацію в Угорщині пройшли 20 військових, цього року ми готові прийняти також 20 осіб, четверо вже перебувають в Угорщині, їм надається необхідна медична допомога.

 

Помітно посилилась присутність Угорщини в Україні у сфері культури. Минулого року ми слухали угорську музику, дивилися угорське кіно, відвідували виставки, смакували угорську кухню на «Тижнях угорської культури». Пане Посол, чи може київська публіка готуватися до угорського ексклюзиву цьогоріч?

– Так, шановні друзі і поціновувачі культури Угорщини, посольство готує нові культурні події. З цьогорічних новинок, що вже відбулися: ми презентували у Києві фільм, що виборов найвищу нагороду в галузі кіномистецтва – «Оскар» у номінації «Найкращий фільм іноземною мовою». Йдеться про стрічку «Син Саула» – історію, що висвітлює Голокост крізь призму бачення Саула – члена зондеркоманди. На київську прем’єру та мистецьку дискусію після показу фільму спеціально приїхав і виконавець головної ролі Ґейза Рьоріґ, який наступного дня в Будапешті отримав дуже високу нагороду саме за втілення ролі Саула – Премію Кошута. Мені здається дуже важливим і актуальним посил цього фільму: усвідомлюючи уроки минулого, не можна допустити існування ненависті, цькування між народами. Це дуже глибокий і складний фільм, але потрібний, особливо для молодих людей, щоб вони робили правильні висновки.

Цього року в рамках угорсько-української співпраці для підтримки молодих українських художників ми представили у Посольстві Угорщини, разом з Посольством Німеччини та Посольством Австрії, художні роботи українки Ольги Босак.

5 квітня Посольство Угорщини, Національна академія мистецтв України та Товариство українсько-угорської дружби спільно презентували у нашому посольстві художню виставку «Угорщина очима українських художників».

Продовжується тісна співпраця з Національною філармонією України. До речі, за підтримки посольства відбувся концерт музики Бели Бартока та Ференца Ліста під назвою «Слухай вічність».

Нові проекти чекають на нас і з іншими друзями – Київським національним академічним театром оперети. 6-8 травня у Івано-Франківську відбувся I Міжнародний мистецький фестиваль країн Карпатського регіону Carpathian Space. Посольство Угорщини брало активну участь, біля наших локацій відчувався справжній угорський колорит. А 19 травня у Києві з дійсно вибуховим успіхом у стінах театру оперети відбувся Міжнародний концерт «Перлини Дунаю», на якому виступили й артисти Будапештського театру оперети, і мюзиклу Барбара Бордаш, Ноемі Сабо, Жолт Гомоннаі та Петер Лакі. Пишаюся тим, що мелодії угорських оперет українські глядачі вітали оваціями.

Попереду у нас багато цікавих планів, зокрема у сфері культури. Цьогоріч вшановуємо пам’ять угорських подій 1956 року – це і наукова конференція, і тиждень кіно, присвячений фільмам, що займаються даною тематикою, який ми організовуємо разом із видатним фахівцем міжнародного рівня у галузі кіномистецтва, генеральним директором Київського міжнародного кінофестивалю «Молодість» Андрієм Халпахчі. Плануємо представити вже традиційні концерт музики Ференца Ліста та наступний фестиваль сучасного угорського кіно. Переконаний, що подальша різнопланова тісна співпраця наших країн на різних рівнях сприятиме впевненому розвитку України й Угорщини і добробуту їх громадян.